Amphenol ICC (FCI) 10053363-100LF
Part No.:
10053363-100LF
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.10053363-100LF.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FML 64POS 0.100
Comments
10053363-100LF Specifications
Series:
Power Edge
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Number of Positions/Bay/Row:
32
Number of Positions:
64 (Power)
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Features:
Board Guide
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature:
-5°C ~ 105°C