Amphenol ICC (FCI) 10146514-10031MLF
Part No.:
10146514-10031MLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.10146514-10031MLF.pdf
Description:
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
Comments
10146514-10031MLF Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
PCI Express™
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
Number of Positions:
64
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.039" (1.00mm)
Read Out:
Dual
Features:
Board Guide, Locking Ramp, Pick and Place
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder, Staggered
Contact Material:
Copper Alloy
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Contact Type:
Color:
Black
Flange Feature:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C