APEM Inc. 1223MAULCSA
Part No.:
1223MAULCSA
Manufacturer:
APEM Inc.
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.1223MAULCSA.pdf
Description:
SWITCH PUSH SPST-NO 8A 125V
Comments
1223MAULCSA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
APEM Inc.
Series:
1200M
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Rear
Type:
Standard (Footswitch)
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Current Rating (Amps):
8A (AC), 4A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Actuator Type:
Round, Plunger, Metal
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Silver
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Screw Terminal
Ingress Protection:
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 12.20mm Dia
Operating Temperature:
-20°C ~ 55°C