Ohmite 13FR005E-T
Part No.:
13FR005E-T
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.13FR005E-T.pdf
Description:
RES 0.005 OHM 1% 3W AXIAL
Comments
13FR005E-T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
10
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
5 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
3W
Composition:
Metal Element
Features:
Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)