Vishay Sprague 150D566X5020S2T
Part No.:
150D566X5020S2T
Description:
CAP TANT 56UF 5% 20V AXIAL
Comments
150D566X5020S2T Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
20 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)