Vishay Sprague 173D156X0010WW
Part No.:
173D156X0010WW
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Description:
CAP TANT 15UF 20% 10V AXIAL
Comments
173D156X0010WW Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTALEX™, 173D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)