Vishay Sprague 173D474X5035U
Part No.:
173D474X5035U
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Description:
CAP TANT 0.47UF 5% 35V AXIAL
Comments
173D474X5035U Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTALEX™, 173D
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)