Vishay Sprague 173D565X0025WW
Part No.:
173D565X0025WW
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Description:
CAP TANT 5.6UF 20% 25V AXIAL
Comments
173D565X0025WW Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTALEX™, 173D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
5.6 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)