Vishay Sprague 195D105X9016C8T
Part No.:
195D105X9016C8T
Package:
0905 (2114 Metric)
Description:
CAP TANT 1UF 10% 16V 0905
Comments
195D105X9016C8T Specifications
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.087" L x 0.045" W (2.21mm x 1.14mm)
Height - Seated (Max):
0.055" (1.39mm)