Vishay Sprague 195D225X0050Y2T
Part No.:
195D225X0050Y2T
Package:
2910 (7227 Metric)
Description:
CAP TANT 2.2UF 20% 50V 2910
Comments
195D225X0050Y2T Specifications
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)