Vishay Sprague 195D475X5020X2T
Part No.:
195D475X5020X2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2910 (7227 Metric)
Description:
CAP TANT 4.7UF 5% 20V 2910
Comments
195D475X5020X2T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, 195D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
20 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max):
0.061" (1.55mm)