Vishay Sprague 195D476X96R3Y2T
Part No.:
195D476X96R3Y2T
Description:
CAP TANT 47UF 10% 6.3V 2910
Comments
195D476X96R3Y2T Specifications
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)