Vishay Sprague 199D105X9035AA6
Part No.:
199D105X9035AA6
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Description:
199D105X9035AA6
Comments
199D105X9035AA6 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTALEX™, 199D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.173" Dia (4.40mm)
Height - Seated (Max):
0.378" (9.61mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)