Vishay Sprague 199D225X0050C9V1
Part No.:
199D225X0050C9V1
Description:
CAP TANT 2.2UF 20% 50V RADIAL
Comments
199D225X0050C9V1 Specifications
Packaging:
Bulk
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.478" (12.14mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)