Vishay Sprague 199D475X0050D1V1
Part No.:
199D475X0050D1V1
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 50V RADIAL
Comments
199D475X0050D1V1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTALEX™, 199D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.400" (10.16mm)
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)