Vishay Sprague 199D475X0050D6B1E3
Part No.:
199D475X0050D6B1E3
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 50V RADIAL
Comments
199D475X0050D6B1E3 Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.498" (12.66mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)