Vishay Sprague 199D475X5035C1V1E3
Part No.:
199D475X5035C1V1E3
Description:
CAP TANT 4.7UF 5% 35V RADIAL
Comments
199D475X5035C1V1E3 Specifications
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
35 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.360" (9.14mm)
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)