Microchip Technology 25LC1024T-E/MF
Part No.:
25LC1024T-E/MF
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.25LC1024T-E/MF.pdf
Description:
IC EEPROM 1MBIT SPI 20MHZ 8DFN
Comments
25LC1024T-E/MF Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
8-VDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
EEPROM
Technology:
EEPROM
Memory Size:
1Mbit
Memory Organization:
128K x 8
Memory Interface:
SPI
Clock Frequency:
20 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
6ms
Access Time:
Voltage - Supply:
2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)