Vishay Sprague 299D225X0050CB1E3
Part No.:
299D225X0050CB1E3
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial - 3 Leads
Description:
CAP TANT 2.2UF 20% 50V RADIAL
Comments
299D225X0050CB1E3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTALEX™, 299D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.280" L x 0.230" W (7.10mm x 5.84mm)
Height - Seated (Max):
0.380" (9.65mm)