Vishay Sprague 299D335X0050DB6
Part No.:
299D335X0050DB6
Description:
CAP TANT 3.3UF 20% 50V RADIAL
Comments
299D335X0050DB6 Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.280" L x 0.270" W (7.10mm x 6.85mm)
Height - Seated (Max):
0.440" (11.17mm)