Vishay Sprague 299D335X9050DB1E3
Part No.:
299D335X9050DB1E3
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial - 3 Leads
Description:
CAP TANT 3.3UF 10% 50V RADIAL
Comments
299D335X9050DB1E3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTALEX™, 299D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.280" L x 0.270" W (7.10mm x 6.85mm)
Height - Seated (Max):
0.440" (11.17mm)