Vishay Sprague 299D685X0035DB1E3
Part No.:
299D685X0035DB1E3
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 35V RADIAL
Comments
299D685X0035DB1E3 Specifications
Packaging:
Bulk
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.280" L x 0.270" W (7.10mm x 6.85mm)
Height - Seated (Max):
0.440" (11.17mm)