Siemens 3SU11000AB501FA0
Part No.:
3SU11000AB501FA0
Manufacturer:
Siemens
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.3SU11000AB501FA0.pdf
Description:
PUSHBUTTON. BLUE
Comments
3SU11000AB501FA0 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Siemens
Series:
3SU1
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Type:
Standard
Circuit:
DPST-NO/NC
Switch Function:
On-Mom, Off-Mom
Current Rating (Amps):
10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
500 V
Voltage Rating - DC:
500 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Blue
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Screw Terminal
Ingress Protection:
IP66/IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features:
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.30mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C