Vishay Sprague 591D226X0010B2T15H
Part No.:
591D226X0010B2T15H
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1611 (4028 Metric)
Description:
CAP TANT 22UF 20% 10V 1611
Comments
591D226X0010B2T15H Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, 591D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
800mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)