Vishay Sprague 591D476X9004B2T15H
Part No.:
591D476X9004B2T15H
Description:
CAP TANT 47UF 10% 4V 1611
Comments
591D476X9004B2T15H Specifications
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
800mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)