Vishay Sprague 592D335X9035C2T15H
Part No.:
592D335X9035C2T15H
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2812 (7132 Metric)
Description:
CAP TANT 3.3UF 10% 35V 2812
Comments
592D335X9035C2T15H Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, 592D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
3.2Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)