Vishay Sprague 592D476X0016C2T20H
Part No.:
592D476X0016C2T20H
Description:
CAP TANT 47UF 20% 16V 2812
Comments
592D476X0016C2T20H Specifications
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
250mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)