Vishay Sprague 592D686X96R3B2T20H
Part No.:
592D686X96R3B2T20H
Package:
1611 (4028 Metric)
Description:
CAP TANT 68UF 10% 6.3V 1611
Comments
592D686X96R3B2T20H Specifications
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
500mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)