Vishay Sprague 594D476X9020C2W
Part No.:
594D476X9020C2W
Description:
CAP TANT 47UF 10% 20V 2812
Comments
594D476X9020C2W Specifications
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
140mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)