Vishay Sprague 595D155X0050C2T
Part No.:
595D155X0050C2T
Description:
CAP TANT 1.5UF 20% 50V 2812
Comments
595D155X0050C2T Specifications
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.8Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.79mm)