Vishay Sprague 595D156X9020C2T
Part No.:
595D156X9020C2T
Description:
CAP TANT 15UF 10% 20V 2812
Comments
595D156X9020C2T Specifications
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.79mm)