Vishay Sprague 595D226X02R5T2T
Part No.:
595D226X02R5T2T
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
CAP TANT 22UF 20% 2.5V 0805
Comments
595D226X02R5T2T Specifications
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
2.5 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.087" L x 0.043" W (2.20mm x 1.10mm)
Height - Seated (Max):
0.057" (1.45mm)