Vishay Sprague 595D335X9016T2T
Part No.:
595D335X9016T2T
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
CAP TANT 3.3UF 10% 16V 0805
Comments
595D335X9016T2T Specifications
Capacitance:
3.3 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
8.6Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.087" L x 0.043" W (2.20mm x 1.10mm)
Height - Seated (Max):
0.057" (1.45mm)