Vishay Sprague 595D475X9010T8T
Part No.:
595D475X9010T8T
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 10V 0805
Comments
595D475X9010T8T Specifications
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
8.6Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.087" L x 0.043" W (2.20mm x 1.10mm)
Height - Seated (Max):
0.055" (1.40mm)