Vishay Sprague 595D685X06R3T2T
Part No.:
595D685X06R3T2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 6.3V 0805
Comments
595D685X06R3T2T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, 595D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
8.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.087" L x 0.043" W (2.20mm x 1.10mm)
Height - Seated (Max):
0.057" (1.45mm)