Vishay Sprague 695D155X5035D2T
Part No.:
695D155X5035D2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1810 (4724 Metric)
Description:
CAP TANT 1.5UF 5% 35V 1810
Comments
695D155X5035D2T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, 695D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1.5 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
4.2Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.185" L x 0.095" W (4.70mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.79mm)