Vishay Sprague 695D685X0020E2T
Part No.:
695D685X0020E2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2410 (6024 Metric)
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 20V 2410
Comments
695D685X0020E2T Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
TANTAMOUNT™, 695D
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
20 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.55Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.236" L x 0.095" W (6.00mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max):
0.065" (1.65mm)