Renesas Electronics Corporation 71016S12PHG
Part No.:
71016S12PHG
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Memory
Package:
44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.71016S12PHG.pdf
Description:
IC SRAM 1MBIT PARALLEL 44TSOP II
Comments
71016S12PHG Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM - Asynchronous
Memory Size:
1Mbit
Memory Organization:
64K x 16
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
Write Cycle Time - Word, Page:
12ns
Access Time:
12 ns
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)