Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components AC01000001101JA100
Part No.:
AC01000001101JA100
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AC01000001101JA100.pdf
Description:
RES 1.1K OHM 1W 5% AXIAL
Comments
AC01000001101JA100 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
AC
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
1.1 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
100/ +180ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.169" Dia x 0.433" L (4.30mm x 11.00mm)