Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components AC05000007507JAC00
Part No.:
AC05000007507JAC00
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AC05000007507JAC00.pdf
Description:
RES 0.75 OHM 5W 5% AXIAL
Shipping
Inventory:490
Comments
AC05000007507JAC00 Specifications
Series:
AC
Resistance:
750 mOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
5W
Features:
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 275°C
Size / Dimension:
0.295" Dia x 0.709" L (7.50mm x 18.00mm)