Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components AC05AT0001801JAC00
Part No.:
AC05AT0001801JAC00
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.AC05AT0001801JAC00.pdf
Description:
RES 1.8K OHM 5% 5W AXIAL
Comments
AC05AT0001801JAC00 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
AC-AT
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
1.8 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
5W
Composition:
Wirewound
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
100/ +180ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.295" Dia x 0.709" L (7.50mm x 18.00mm)