Stackpole Electronics Inc ASRM2JA120R
Part No.:
ASRM2JA120R
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ASRM2JA120R.pdf
Description:
RES 120 OHM 5% 2W AXIAL
Shipping
Inventory:235
Comments
ASRM2JA120R Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
ASRM
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
120 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
0/ -1800ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.197" Dia x 0.591" H (5.00mm x 15.00mm)