Ohmite B12KR50E
Part No.:
B12KR50E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.B12KR50E.pdf
Description:
RES 0.5 OHM 10% 12W AXIAL
Comments
B12KR50E Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Brown Devil® 200
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
500 mOhms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
12W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)