Ohmite B20J75KE
Part No.:
B20J75KE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.B20J75KE.pdf
Description:
RES 75K OHM 5% 20W AXIAL
Comments
B20J75KE Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Brown Devil® 200
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
75 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
20W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
±260ppm/°C
Operating Temperature:
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)