Stackpole Electronics Inc CF2JT9R10
Part No.:
CF2JT9R10
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.CF2JT9R10.pdf
Description:
RES 9.1 OHM 5% 2W AXIAL
Comments
CF2JT9R10 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
CF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
9.1 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2W
Composition:
Carbon Film
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)