TE Connectivity Passive Product EP1WSSS2R2J
Part No.:
EP1WSSS2R2J
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.EP1WSSS2R2J.pdf
Description:
EP 1W (SSS) 2R2 5%
Shipping
Inventory:973
Comments
EP1WSSS2R2J Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
EP
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
2.2 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.098" Dia x 0.268" L (2.50mm x 6.80mm)