TE Connectivity Passive Product EP7WS1K5J
Part No.:
EP7WS1K5J
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.EP7WS1K5J.pdf
Description:
RES 1.5K OHM 5% 7W AXIAL
Comments
EP7WS1K5J Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Series:
EP, Neohm
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance:
1.5 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
7W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.335" Dia x 1.181" L (8.50mm x 30.00mm)