Vishay Dale ERC50511K00BHEK500
Part No.:
ERC50511K00BHEK500
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 511K OHM 0.1% 1/10W AXIAL
Comments
ERC50511K00BHEK500 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
ERC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
511 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Composition:
Metal Film
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)