Vishay Dale ERC551M1100BEEK600
Part No.:
ERC551M1100BEEK600
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ERC551M1100BEEK600.pdf
Description:
RES 1.11M OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Comments
ERC551M1100BEEK600 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
ERC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1.11 MOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)