Vishay Dale ERC551M3800BHEK500
Part No.:
ERC551M3800BHEK500
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.ERC551M3800BHEK500.pdf
Description:
RES 1.38M OHM 0.1% 1/8W AXIAL
Comments
ERC551M3800BHEK500 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
ERC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1.38 MOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Metal Film
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)